Niekedy sa začiatočníkom pri točení videa môže zdať, že je potrebné poznať len nejaké funkcie svojej kamery. Veľmi dôležitou vecou, ktorá dotvára celkový snímaný efekt, sú však tiene.

Dúfame, že ti týmto článkom opäť aspoň trochu pomôžeme, a že po jeho prečítaní začneš vnímať rozdielnosť záberov z hľadiska osvetlenia postáv.

Paramount shadow

Už z názvu tohto tieňa ti môže byť jasné, kde sa začal po prvýkrát využívať. Štúdio Paramount Pictures ho používalo najmä pri filmovaní svojich ženských hereckých ikon. Hovoríme tu o tzv. butterfly lightening, ktorý svojím svietením na osobu mierne zhora vytvára pod jej nosom tieň v tvare motýľa.

Správnym uhlom svietenia docieliš, že sa osobe vytvorí tieň aj v oblasti lícnych kostí, čím zúži a zvýrazní črty tváre. Opakujeme však, dávaj pozor na správny uhol nasvietenia. Ak totiž budeš svietiť príliš zospodu, stratíš „motýlí tieň“ a takisto tieň, ktorý má osoba pod bradou. V opačnom prípade, ak budeš svietiť prehnane zvrchu, vytvoríš osobe nepekný tieň na obočí (raccoon eyes) a zo spomínaného motýľa pod nosom sa takisto stane machuľa zasahujúca pery.

Loop shadow

Pohybom svetiel do boku sa dostaneš k ďalšiemu druhu tieňa. Názov má podľa slučky, ktorá sa vytvorí osobe na líci, resp. z bočnej strany nosa. Filmári ho často využívajú pri snímaní ľudí s okrúhlejšou tvárou, pomáha totiž tvoriť dojem, že je užšia a jemne ju predlžuje.

Rembrandt shadow

Ak svietiš na osobu v 45° uhle od kamery, postupne sa slučka na líci spája s bočným tieňom. Vytvára sa tým pomyselný trojuholník pod okom osoby, tzv. Rembrandt shadow.

A ak už si kladieš otázku, prečo názov podľa maliara, tak jednoducho preto, že rád využíval vo svojich umeleckých dielach tento typ tieňa. Ak sa na internete porozhliadneš po jeho maľbách, presvedčíš sa, že ľudia sa s tieňmi hrali už veľmi dávno.

Split shadow

Ak plánuješ točiť niečo veľmi dramatické a zobrazované postavy vo videu majú pôsobiť vážne, rozhodne skús použiť split shadow. Na postavu musíš svietiť pod uhlom 90°, a teda úplne zboku. Jedna časť tváre tak zostane v tieni.

S takýmito na polovicu osvetlenými tvárami sa stretneš v akčných filmoch alebo v počinoch s komixovými záporákmi.

Tak čo? Už aspoň trochu rozumieš technike osvetľovania a tieňom? Chce to len prax a čoskoro tvoje videá budú vyzerať úplne inak?