RECfruit 2022
druhý ročník

Víťazi RECfruit 2018

Po úspešnom minuloročnom prvom ročníku súťaže RECfruit prišiel ešte úspešnejší druhý ročník, ktorý so sebou priniesol veľa nových video talentov. Oproti minulému roku nevzrástol len počet videí, ale aj ich kvalita. Odborná porota zložená z profesionálov z praxe mala ťažkú úlohu, ale tri najlepšie videá nakoniec úspešne vybrala. Vysoká úroveň a originalita súťažných príspevkov nám pomohla k rozhodnutiu udeliť aj tento rok špeciálnu cenu a cenu ContentFruiter.

Veľké poďakovanie patrí odbornej porote i partnerom súťaže RECfruit. Bez nich by nebolo možné dostatočne oceniť nápady, snahu, venovaný čas a odvahu súťažiacich, podporiť ich rozvoj a motivovať ich k ďalšej práci videomakerov.

1.miesto

Vo videu s názvom Again sa 18-ročný Tomáš Biely z obce Hrochoť veľmi originálne pohral s myšlienkou času. V čiernobielom videu je hlavný hrdina zachytený v akejsi časovej slučke. Pútavé spracovanie porotu natoľko oslovilo, že vyhralo so značným bodovým náskokom.

Tomáš svoje video opísal týmito slovami: „Again je krátky hraný film, ktorý zachytáva nadprirodzenú udalosť súvisiacu s časovým paradoxom. Celý dej sa odohráva v istom momente, v ktorom je hlavný hrdina „uväznený“, preto teda Práve včas.“

2.miesto

Video Lovec s pútavou myšlienkou „kradnutia duší“, ktoré do súťaže poslal 19-ročný Košičan Šimon Šebo, zanecháva v príjemcovi silnú emóciu. Prekvapením Šimonovho videa boli vynikajúce herecké výkony dvoch malých dievčat, pekné zábery a skvelá práca so zvukom.

„Video, ktoré sa začína ako detská rozprávka a končí sa ako horor.“ 

Takýto dojem v nás jeho spracovanie vzbudilo. Nejednoznačný koniec videa vo vás zaručene vyvolá zimomriavky.

3.miesto

Dávid Bartoš, so svojím videom Práve teraz, poukazuje na potrebu vychutnať si život v prítomnosti. Svoju prácu opísal slovami: 

„Myšlienka videa je byť v prítomnosti a nachádzať potešenie v prítomnom okamihu. Aj keď nás stále ženú nejaké povinnosti a deadliny, treba si nájsť čas a vychutnať si ho.“

Špeciálna cena

Špeciálnu cenu získava získava Patrik Hrabovec s videom Smrťák!

 

Rozhodli sme sa udeliť špeciálnu cenu videu, ktoré natočil 17-ročný Patrik Hrabovec z Bratislavy. Svoje video nazval podľa témy tohto ročníka, a to Práve včas.

Pri hodnotení videí ale bolo známe pod názvom Smrťák. Patrikovo video si vybojovalo špeciálnu cenu kvôli svojej odvahe pohrať sa s témou smrti humorne, no tiež vďaka odlišnosti od ostatných videí. Tento rok takpovediac „vytŕčalo z davu“.

Krátku komédiu o konkurze na smrtku geniálne zakončil titulkami, v ktorých hlavný aktér tancuje so svojím „vraždiacim“ nástrojom. Špeciálna cena je udelená aj ako povzbudenie nebáť sa začať a s odhodlaním experimentovať.

Cena ContentFruiter

Cenu Contentfruiter získava Tomáš Biely! Cenou ContentFruiter sme sa rozhodli oceniť prínos Tomáša Bieleho. Ten predviedol svoje majstrovstvo vo videu Again. Túto cenu udeľujeme za mimoriadne dielo.

V tom tohtoročnom je to za originalitu, za odvahu pozrieť sa na veci inak, za svojské uchopenie atmosféry, podania, no aj za vtiahnutie do deja od začiatku až do konca.