RECfruit 2022
tretí ročník

Víťazi RECfruit 2019

Už po tretíkrát súťaž RECfruit dala možnosť mladým videotvorcom využiť svoju fantáziu a vytvoriť originálne audiovizuálne diela, ktoré boli hodnotené odbornou porotouPotešujúcim faktom je počet prihlásených prác, ktorý sa z roka na rok neustále zvyšuje. Okrem troch víťazných videí tím RECfruit už tradične udelil aj špeciálnu cenu a cenu ContentFruiter.

Novinkou tohto ročníka bola aj možnosť, ktorú organizátor udelil širokej verejnosti. Práve tá mohla tiež hlasovať za súťažné videá a vybrať spomedzi nich jedno, ktoré svojím spracovaním najviac zaujalo. Verejné hlasovanie by nebolo možné uskutočniť bez Slovenskej sporiteľne, generálneho partnera celej súťaže.

Spomínané tri víťazné videá získali umiestnenie na základe spriemerovaného hodnotenia shortlistu finalistov, ktorý nájdete tuPoďakovanie však patrí všetkým usilovným mladým ľuďom, ktorí svoje videá do RECfruit 2019 prihlásili.

Veríme, že sa nám aj naďalej bude dariť takýmto spôsobom podporovať šikovných ľudí na ich ceste k úspešnej kariére kameramanov, režisérov či umelcov.

1.miesto

,,Bol som si vedomý, že hra „kameň, papier, nožnice“ znie nudne, a že nudne by mohol vyzerať aj finálny produkt, tak som musel prísť s niečím, čo by to trošku okorenilo.“

Napokon teda 25 ročný Miroslav Marko vytvoril a prihlásil do RECfruit video s názvom príznačným pre tému, Bola to náhoda, ktoré sa zo shortlistu prebojovalo až na prvú priečku. Ako víťaz tretieho ročníka bol Miroslav milo prekvapený, nakoľko vyhral cenu v oblasti, ktorej sa veľmi rád venuje.

Štúdium v zahraničí mu, žiaľ, nedovolilo sa zúčastniť slávnostného odovzdávania cien. Do Nitry teda pricestovali jeho starí rodičia až z obce Šajdíkove Humence (nedaľeko Senice).

Veľmi milá staršia pani prevzala vnukovu cenu, pričom neskrývala slzy dojatia: ,,Práve takýmito vecami mi moji vnuci robia radosť. Ďakujem vám veľmi pekne.“

Autor videa sa nám priznal, že mu súťaž RECfruit dodala sebavedomie v tom, že má aj naďalej robiť to, čo ho baví. Rovnako tak poznamenal, že podľa neho má súťaž tohto druhu na Slovensku zmysel.

2.miesto

Náhody a nehody mali vždy k sebe blízko…

 

Za prvou priečkou sa umiestnil 19 ročný Matthias Kasar. Autor sa vo videu Holič miestami až humorne pohrával so situáciami, ktoré sú v súvislosti s témou ideológií častokrát na hrane. RECfruit hodnotí tento mladý talent z Rimavskej Soboty veľmi pozitívne:

,, Súťaž tohto charakteru má rozhodne význam a je dôležité podporovať jej rast. Medzinárodný ráz súťaže by som len uvítal. Bola by to obrovská výzva.“

3.miesto

V treťom ročníku na treťom mieste. Takto pekne sa umiestnil 20 ročný Patrik Regenda, ktorý vo svojom videu Neznáme číslo rozohral príbeh o náhode. Tá mladému mužovi z videa zachránila život. Patrik sa priznal, že súťažou RECfruit si chcel overiť svoje zručnosti, nakoľko kvôli túžbe študovať filmovú réžiu prerušil štúdium architektúry.

Košičan pozitívne vníma organizačné zmeny:

,, Príjemne ma prekvapila úroveň galavečera. Bolo to na vysokej úrovni. Veľmi sa mi páčili prednášky, hlavne prednáška Petra Konečného. Tiež oceňujem výhernú sošku. Páči sa mi, že sú sošky vyrobené ručne a majú myšlienku.“

Špeciálna cena

Cena je každoročne udelená za špeciálny prínos do súťaže. Zaň bol považovaný práve ten od Norberta Kundráka, ktorý pri tvorbe scenára pracoval skutočne precízne. 22 ročný Prešovčan vo videu Neobyčajná bankovka v obehu tvoril vo viacerých časových líniách a využil zábery na rôznych miestach.

Vieme teda s istotou povedať, že Norbert a mnohí ďalší poslali do RECfruit 2019 video, ktoré nebolo prvoplánové, no naopak si vyžadovalo veľa premyslených krokov už pred samotným natáčaním.

Cena ContentFruiter

Organizátor pre  tento ročník vybral video, ktorého autor je už v súťaži známy. 19 ročný Patrik Hrabovec z Bratislavy na zadanú tému vytvoril video s názvom Accident?, ktoré bolo humorným pokračovaním príbehu z minulého ročníka. Jednotne sme zhodnotili, že Patrikova tvorba sa po technickej stránke výrazne zlepšila.

Zároveň pozitívne vnímame to, že zapojenie sa do RECfruit nie je pre mladých talentovaných ľudí len otázkou jedného ročníka, ale že sa veľmi radi zapájajú každoročne. Podľa Patrika sa súťaž za ten rok neuveriteľne posunula a on sám verí, že bude aj naďalej inšpirovať mladé talenty tak, ako inšpirovala jeho.

Cena SLSP

Spomínanou novinkou v RECfruit 2019 bolo verejné hlasovanie, do ktorého sa mohli zapojiť skutočne všetci, ktorí navštívili webovú stránku a prezreli si videá.

Video s najvyšším počtom hlasov sa podarilo odmeniť atraktívnou cenou. Výhre sa potešil Marko Gerboc s videom Náhodná výhra v pretekoch, ktoré vo verejnom hlasovaní nazbieralo viac ako 500 hlasov. 

Vďaka tomu získal autor videa poukážku na nákup videotechniky v hodnote 200 €, ktorá bude prínosná pre jeho ďalšiu tvorbu.