Druhý diel nášho seriálu bude venovaný videám z domoviny a od našich susedov – Čechov. Odporúčam pozrieť aj ostatné videá od tvorcov, nielen tie, ktoré som konkrétne vybral do tohto dielu.

#1 What I’ve seen: Europe

Medzi najznámejších filmmakerov na Slovensku patrí Patrik Paulínyi. Tento rodák z Liptovského Mikuláša a magister z filmovej dokumentárnej tvorby vďaka videu navštívil rôzne kúty sveta. Jeho videá a dokumentárne filmy vyhrávajú ceny, premietajú sa na filmových festivaloch, no v neposlednom rade sú vysielané aj v televízii.

V rámci jeho tvorby by bolo ťažké vybrať jedno video z konkrétnej destinácie. Preto som vybral to, ktoré vzniklo po 3-týždňovom výlete Európou a miestami ako Hallstatt, Miláno, Rím alebo slovinský Národný park – Triglav.

#2 Kaco films

Skupina filmmakerov venujúcich sa výhradne svadbám sú KACO FILMS – založil ich samostatne Slovák žijúci v Čechách – Martin Kacvinský.
Celosvetová klientela a množstvo ocenení znamená jedine kvalitu – zaslúžene. V rokoch 2017 a 2018 získali ocenenie najlepšieho svadobného kameramana od WAY UP NORTH (čo sú vlastne Oscary pre svadobné video)… Ja som rozhodnutý pre svoj deň dé – a ty?

#3 One Drone Shot

Toto krátke video som pridal do dnešného dielu z dvoch dôvodov. Prvým je, že tvorca videa je môj veľmi dobrý kamarát, fotograf a kameraman Lukáš Lukáč, a druhým, že toto video mi vždy urobí zimomriavky z atmosféry, ktorú má vďaka hudbe, výberu lokácie a prekvapivému koncu. Aj napriek muchám, ktoré mu priznáva aj sám autor, ho „žeriem“.

#4 SKATE OF MIND 3

Maxim Habanec – profesionálny skejtbordista – sa vydal na cestu okolo sveta… už po tretíkrát. Túto cestu zdokumentoval Martin Štembera – známy ako FLASHFAKER. Skejtbordovať na Bali, kde sú skvelé podmienky na surf, alebo v Londýne, ktorý je malý a preplnený. A čo v jednom z najväčších miest na svete – Tokiu, kde je neskutočný chaos spôsobený veľkým množstvom populácie.
Max spojil skejtbording a cestovanie – toto combo dokáže zaujať aj človeka, čo sa o tento šport (ktorý mal mať premiéru na tohtoročných olympijských hrách) nezaujíma.

#5 Miňo Debnár

Miňo je fotograf a videomaker na voľnej nohe. Svoj YouTube kanál ešte len rozbieha videami s niekoľkotýždňovou periodicitou, no keďže je na SK&CZ scéne diera s videami od fotografov a kameramanov, snaží sa ju vyplniť.
Z jeho tvorby som si do tohto dielu vybral konkrétne video z Indie. Video je plné skvelých záberov a taktiež narozprávané samotným Miňom.