Tiež vám pri sledovaní nejakého videa napadne, ako by mohol vyzerať človek za kamerou? Prečo nakrúca, odkiaľ čerpá námety, v čom by sa chcel zlepšiť? RECfruit vyspovedal autorov víťazných prác.

Videli ste ich videotvorbu, poznáte ich mená a umiestnenia v súťaži RECfruit. Ak nie, práce a výsledky si môžete pozrieť na TU. Content marketingová agentúra ContentFruiter si uvedomuje absenciu video makerov na slovenskom trhu, preto od marca 2017 hľadala začínajúce talenty v oblasti videotvorby. Hlavnou podmienkou súťaže bol vek od 15 do 26 rokov a téma „Ako to nerobiť“. Súťažiaci sa chopili kamery, nechali sa nakopnúť múzou a poslali množstvo prác, z ktorých sa pôvodne mali vybrať 3 víťazné. Kvalitných výstupov však bolo v rámci súťaže viac, preto boli udelené aj ďalšie dve špeciálne ceny. Feedback od odbornej poroty pozostávajúcej z umelcov a kameramanov z praxe dostali všetci ocenení.

Eduard Slamka

Eduard (16) zo Svätého Jura získal vďaka videu Je to takto? prvé miesto. Dokáže človeka emocionálne dostať do situácie, v ktorej ho chce mať. „Pri nakrúcaní sa riadim mužským princípom niečo si dokázať 🙂 Vystupňovaním istých okamihov chcem divákom postaviť i chlpy na pätách. Vložením nepredvídateľného prvku, prácou so zmyslami či otvorenou myšlienkou im dáva možnosť zvoliť si to najrelevantnejšie. „K mojej tvorbe sa, žiaľ, moji blízki vyjadrujú prevažne kladne. Skôr narodené ročníky sa posťažujú na prirýchle prestrihy medzi scénami, ale inak mi úprimne chýba konštruktívna kritika. Požiadavku zhrnúť svoj doterajší život do 3-minútového videa by Eduard s prehľadom vtesnal aj do 20 sekúnd, a to kvôli údajnej prchkosti. „Video makeri by sa mali pred kreatívnou tvorbou poriadne vyspať a zásobiť si mozog energiou. Iba tak si vedia predstaviť budúcu podobu filmu. Víťaza sme s otázkami zastihli na medzinárodnom podujatí umelcov Art Camp, na ktorom sa mohol zúčastniť vďaka výhre v súťaži RECfruit.

Richard Nicolas Christian Schindler

Richard (19) pochádza z Bratislavy. „Niekedy mám pocit, že som sa s kamerou v ruke už narodil. Vždy som mal potrebu to, čo prežívam, zaznamenávať, následne sa s tým kreatívne pohrať a výsledkom odovzdať ostatným nejaké moje posolstvo. V súčasnosti sú objektom jeho záujmu spoločenské témy ako diplomacia, boj proti drogám či televízne spravodajstvo, ktoré je schopný spracovávať aj celý rok, aby z nich v krátkom filme priblížil divákom konkrétnu problematiku. „Každý film sa snažím režírovať tak, aby som v ňom prejavil svoj postoj, ale nevnucoval ho divákovi. Vytváram iba diel skladačky, na základe ktorého si vie kriticky vybudovať svoj vlastný názor. Konštruktívnu kritiku si žiada od tvorcov filmu, od nezainteresovanej rodiny, kamarátov, ale aj od profesionálov z oblasti. V súťaži RECfruit sa s Návštevou kina umiestnil na druhom mieste.

Richard Bolčo

Banskobystričan Richard (23) získal tretie miesto za súťažný príspevok Toto sa nerobí. „Pri nakrúcaní sa snažím vytvoriť si vlastný vizuálny podpis, ktorý bude s časovým odstupom a množstvom videí rozpoznateľný a priraditeľný ku mne. Zadanie presnej témy berie Richard ako dvojsečnú zbraň – negatívom je hlavne obmedzenie kreativity pri tvorbe scenára. Kritiku si vyžaduje, ak je na základe nej ešte schopný minimalizovať škody. „Pri svojej tvorbe som mal pri sebe, našťastie, vždy veľmi kritických ľudí, čo bolo niekedy aj nepríjemné, ale vždy išlo o produktívnu kritiku. Mladý video maker odporúča klásť dôraz na dobrých hercov, a to aj za cenu ukrojenia z plánovaného rozpočtu. „Som rád, že som sa v tejto – na Slovensku ojedinelej – súťaži mohol realizovať.

Stella Šuranská

Stella (15) sa do súťaže prihlásila ako 14-ročná, ale pre vekové obmedzenie nemohla byť do nej oficiálne zaradená. Posolstvo jej videa Alter ego však porotcov a tím RECfruit zasiahlo natoľko, že snahu a šikovnosť Levičanky podporili špeciálnou cenou. Tá obnášala návštevu televízneho štúdia spojenú s kompletnou prehliadkou televízie a účasťou pri nakrúcaní relácie, no taktiež 10 dní v tábore Divadelný Babylon, v ktorom si po boku profesionálneho kameramana vyskúšala nakrúcanie i postprodukciu.

Stella sa s kamerou skamarátila ako 10-ročná. „Často ma prenasleduje potreba vytvoriť niečo, čo pohladí moju dušu. Ak má niekto chuť na sladkosť, dá si cukrík. Mojou sladkosťou je kamera. Nikdy by sa nechcela dostať do fázy, v ktorej by videá produkovala ako na výrobnom páse. „Kúpili by ste si radšej koláč alebo babičkin domáci koláč upečený s láskou? Vekové obmedzenie videosúťaží Stella neberie – napriek svojej nevýhode, ktorú okúsila na vlastnej koži – tragicky. Priznáva, že určením spodnej vekovej hranice môže zaniknúť mladý talent, ale ak má skutočný záujem, čas do dovŕšenia stanoveného veku využije na sebarozvoj. „Nevýhoda teda stojí na strane starších. Vek sa znížiť nedá.

Charakteristickou črtou mladej video makerky je farebnosť a stručnosť. Keby svoj doterajší život mala zhrnúť do 3-minútového videa, vyznelo by lyricky, ale zobrazovalo by veci, ktoré menia život – buď k lepšiemu, alebo k horšiemu. „Moja predstavivosť občas prekračuje hranice možností, ale žijem so základom vytrvať a nevzdať sa vo veciach, na ktorých mi záleží. Stella v čase vyhlásenia výsledkov súťaže ukončila základnú školu a rozhodovala sa o strednej, pričom okolie ju výrazne smerovalo ku gymnáziu. Ale úspech v súťaži RECfruit ju motivoval k tomu, aby začala študovať audiovizuálnu tvorbu na strednej škole.

Anglickému videu I like you sa síce miesto na stupienku víťazov neušlo, ale príbehom, hereckými výkonmi, práci s kamerou a so zvukom zaujalo natoľko, že dostalo cenu ContentFruiter. 20-ročný František Šverha pochádza z Kľušova, no študuje v Anglicku. „Povedal som si, že anglická tvorba mi v slovenskej súťaži pomôže zaujať pozornosť. V dnešnej dobe plnej kvalitného videoobsahu musí človek robiť veci odlišne, aby ukázal svoju jedinečnosť. Prezradil nám, že je dobré držať si odstup od svojich prác, aby sa publikom zle prijaté video nestalo blokom, ktorý pochová talent perspektívneho tvorcu. „Inšpiráciu hľadám všade naokolo v myšlienkach, v pocitoch, v hudbe, ktorá vo mne vyvolá emóciu. František sa zúčastnil na viacerých súťažiach súvisiacich s kinematografiou a na svoju staršiu tvorbu sa pozerá ako na amaterizmus. Vďaka oceneniu si môže František vyskúšať prácu video makera priamo pre reálneho klienta, no tiež zdokonaliť svoje schopnosti spracovania videa v online kurze. Videomedailón sa nám s Františkom, žiaľ, nepodarilo nakrútiť, a to kvôli jeho dlhodobému pobytu a štúdiu v zahraničí.

 

Súťaž RECfruit má za sebou nultý ročník, ktorý objavil viacero mladých a talentovaných video makerov schopných zviditeľniť sa vďaka vlastnej šikovnosti. Organizátorom iba potvrdil, že hľadanie šikovných tvorcov má zmysel. Preto veria, že motivuje aj ostatných potenciálnych záujemcov a dodá im odvahu prihlásiť sa do ďalšieho ročníka, ktorého príprava je už v plnom prúde.