Do minulého ročníka súťaže RECfruit sa zapojilo skutočne veľa talentovaných mladých ľudí. Odbornú porotu, ktorá práce hodnotila, však v roku 2018 najviac zaujal Tomáš Biely a jeho video s názvom Again zobrazujúce časový paradox. Zaujímalo nás, ako sa po roku Tomášovi darí a či mu účasť v súťaži v niečom zmenila život.

Ahoj, Tomáš, sme radi, že si si našiel čas na tento rozhovor. Pochváľ sa nám, ako ide život maturujúcemu študentovi?

Ahojte, ďakujem aj ja. Život ide fajn. Snažím sa vo všetkom nájsť istú rovnováhu. Udržať si istý level pozitívneho myslenia a nerobiť si z vecí ťažkú hlavu. Myslím si, že je to niečo, s čím bojuje každý tvoriaci človek. Občas však predsa príde obdobie depresie a hneď za ním totálne nadšenie zo života – a takto sa to strieda.

Kam sa chystáš po skončení strednej školy?

Plánoval som ísť študovať na vysokú školu odbor kameramanská tvorba, bohužiaľ sa mi nepodarilo prejsť prijímacími skúškami. Nerobím si však z toho príliš ťažkú hlavu, o rok to plánujem skúsiť znova, tentokrát v odbore réžia. Medzičasom sa chcem ďalej venovať filmu a kamere. Pracovných ponúk a príležitostí pre kameramana je pomerne dosť, hlavne keď viete pracovať rýchlo a spoľahlivo.

tomas-biely-pri-natacani-uvodneho-videa-k-recfruit

Tomáš Biely pri natáčaní úvodného videa pre tretí ročník súťaže RECfruit.

Sme radi, že napriek všetkému to nevzdávaš a ideš si za svojím snom. Máš pocit, že ťa súťaž RECfruit v niečom posunula?

Určite áno. Ja som pre súťaž natočil dokonca dva filmy. Keď sa minulý rok posunul dátum odovzdania, tak som si povedal, že stíham natočiť ešte jeden film – a práve ten bol víťazný. Keby som si z lenivosti povedal, že to sa ma už netýka, pravdepodobne by som sa neumiestnil na prvom mieste. A teda keby niet súťaže, tak by tieto krátke filmy nikdy nevznikli a ja by som sa nikam neposunul. Taktiež mi súťaž RECfruit umožnila navštíviť letnú školu ArtCamp v Plzni; tam som stretol nových ľudí a odniesol si množstvo skúseností.

Ako ti skrsol v hlave nápad pohrať sa s témou Práve včas v súvislosti s časovou slučkou a paradoxom?

Ako som už spomínal, bol to druhý film, ktorý som natočil na tému Práve včas. Prvý mal oveľa priamočiarejší dej. Zvláštne je, že si to pamätám len matne, ale na film Again som prišiel viac-menej tak, že som volal s kamarátom a snažili sme sa vymyslieť čo najzaujímavejší koncept, ktorý nebude pôsobiť prvoplánovo. V istom bode som dostal nápad, že chcem, aby vo filme hlavná postava uvidela kópiu samej seba, a od toho sa už odvíjal zvyšok…

V čom si hľadal inšpiráciu pri tvorbe svojho videa?

Podvedome som čerpal inšpiráciu pravdepodobne zo všetkého, čo som kedy videl a čítal, ale také konkrétnejšie inšpiračné zdroje boli pre mňa napríklad filmy Christophera Nolana, hlavne Interstellar a Memento.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí váhajú, či sa majú zapojiť do našej súťaže?

Neváhajte.? Je to sranda, prinajmenšom sa určite niečo naučíte a niekam sa posuniete bez ohľadu na to, či vyhráte alebo nie.

Využiješ opäť možnosť a zúčastníš sa aj tohto ročníka súťaže RECfruit?

A to môžem? ? Myslím si, že tento rok radšej nechám priestor pre iných súťažiacich, veď to by bolo smiešne, ak by som vyhral dva roky po sebe. ?

Pozri si Tomášove víťazné video s názvom Again