Ak sa chceme nejakému odboru venovať naplno, je potrebné udržovať si prehľad o aktuálnom dianí. Platí to aj vo svete filmov. Filmové festivaly sú ideálnou možnosťou, ako si rozšíriš filmové obzory a zároveň stretneš ľudí s podobnými záujmami, či dokonca filmové osobnosti. Ktoré sa oplatí navštíviť?

Art Film Fest

Najväčším, najstarším a zrejme najznámejším z filmových festivalov na Slovensku je Art Film Fest. Tento rok sa môžeš tešiť už na 27. ročník a ako iste vieš, uskutoční sa v Košiciach 14. – 22. júna. Festival má každoročne tisícky divákov, na ktorých čakajú známe kinematografické skvosty, ale aj horúce novinky, autogramiády, prednášky, diskusie, koncerty a výstavy. O víťazoch v dvoch súťažných sekciách rozhodujú medzinárodné poroty, ktoré udeľujú ceny „Modrý anjel“ za najlepší film (producentovi celovečerného aj krátkometrážneho filmu), najlepšiu réžiu (režisérovi), najlepší ženský a mužský herecký výkon a zvláštne uznania. Ako divák Art Film Festu by si sa mal pripraviť na dodržiavanie tzv. desatora festivalového diváka, vďaka ktorému si ho čo najlepšie užiješ. Tak čo, chystáš sa do Košíc?

artfilmfestkosice-2019-bannes-filmovy-festival

Zdroj.: artfilmfest.sk

Cinematik

Medzinárodný filmový festival Cinematik by si skutočne nemal vynechať. Čaká na teba množstvo celovečerných a krátkometrážnych filmov (predovšetkým európska a slovenská kinematografia). Okrem toho, že patrí medzi naše najväčšie filmové podujatia, sa vyznačuje príjemnou a neformálnou atmosférou – návštevníci sa majú cítiť ako na filmovej dovolenke. Štrnásty ročník festivalu Cinematik sa uskutoční 10. – 15. septembra 2019 v Piešťanoch. Stretnúť na ňom môžeš aj jedného z našich porotcov – Petra Konečného. Hneď po vyhodnotení RECfruit sa preto priprav navštíviť aj tento festival.

cinematik-filmovy-festival-piestany

Zdroj.: cinematik.sk

Animofest, UAT Film

Máš rád animované filmy? Animofest tento rok oslávi svoje 14. narodeniny. Ide o medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl. Konať sa bude 20. júna 2019 v Bratislave v priestoroch športovej haly pri SSUŠ animovanej tvorby.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019

Pri animáciách ešte chvíľku ostaneme. Už 27. – 30. júna 2019 môžeš navštíviť medzinárodný festival animácie Fest Anča, ktorý sa každoročne koná v Žiline, predovšetkým v Novej synagóge a kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie (priestor bohužiaľ tento mesiac vyhorel, preto odporúčame sledovať info na FB stránke Fest Anča) a v ďalších kultúrnych priestoroch mesta Žilina. Okrem animovaných filmov tu na teba čakajú prednášky, výstavy aj workshopy.

fest-anca-festival-animacie-zilina

Zdroj.: festanca.sk

Týždeň slovenského filmu

Tento rok ho už síce nestihneš, ale na ten budúci sa priprav. Týždeň slovenského filmu ťa prevedie slovenskou tvorbou uplynulého roka. A v tej by si mal mať predsa prehľad. Súčasťou programu je aj odovzdávanie národnej filmovej ceny Slnko v sieti, ktorú udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia. Ak si to náhodou doteraz nevedel, člen našej poroty Tomáš Sysel (film Toman) tento rok získal ocenenie za najlepší kameramanský výkon, rok predtým najviac ocenení Slnko v sieti získal film Čiara, za ktorým stojí ďalší porotca – Peter Bebjak.

Medzinárodný filmový festival Bratislava

Ku koncu roka si na teba počká ešte jedna filmová lahôdka. A to Medzinárodný filmový festival Bratislava, ktorý má fakt dlhú históriu. Festival môžeš navštíviť v bratislavských kinách a priestoroch v okolí centra (napr. kino Lumière, kino Mladosť, Filmová a televízna fakulta VŠMU – kino Klap, Nostalgia…). Vedel si, že okrem hlavnej poroty tu udeľuje cenu aj porota zložená zo študentov? Skvelé!

film-fest-bratislava

Zdroj.: bratislavaiff.sk

Tak čo, ktorý festival chytil za srdce tvoje „filmové ja”?