V poradí tretí ročník so sebou priniesol aj mená tých najkreatívnejších videotvorcov. Najlepšie hodnoteným spomedzi všetkých videí sa stalo to od Miroslava Marka s názvom Bola to náhoda. O tom, ako sa popasoval s témou a čo vraví na vecnú cenu, sa dočítaš v rozhovore.

Ako si sa dozvedel o RECfruit?

Točeniu videí sa venujem od vysokej, ktorú ešte aj študujem v zahraničí, keďže na Slovensku som neprešiel prijímacími skúškami, a chcel by som sa tomu venovať aj v budúcnosti. O súťaži som sa dozvedel od kamarátky, ktorá sa tiež zaujíma o točenie.

Čo hovoríš na celkovú myšlienku súťaže – pomôcť mladým ľuďom ukázať svoje schopnosti a naštartovať kariéru?

Súťaž RECfruit 2019 sa mi veľmi páčila, pretože na Slovensku podľa mňa nie je veľa súťaží, kde by človek ukázal, čo dokáže vytvoriť s kamerou v ruke, pokiaľ nepočítam školy. Súťažou RECfruit ste dali príležitosť mladým ľuďom ukázať, čo je v nich, dali ste im možnosť zviditeľniť sa, motivovali ste ich krásnymi cenami, ktoré im dokážu pomôcť v ich tvorbe. Väčšinou, keď ide o nejakú filmovú súťaž, treba na to tím, ktorý by niečo vytvoril. RECfruit ponúkol jednotlivcom možnosť zviditeľniť sa a vytvoriť niečo, čo by ich motivovalo ísť ďalej a vytvárať ďalšie projekty.

Ako sa ti pozdávala tohtoročná téma?

Bola chytrá. Začiatok bol trošku náročný, hlavne prísť na nápad, ktorý by spĺňal požiadavky. Ale len čo sa nápad vyskytol, všetko ostatné išlo veľmi jednoducho. Bol som si vedomý toho, že hra „kameň, papier, nožnice“ znie nudne a že nudne by mohol vyzerať aj finálny produkt, tak som musel prísť s niečím, čo by to trošku okorenilo. Ale nápady prišli hneď – ako video začať, ako video skončiť, aké pohyby a uhly kamery použiť, aby to nevyzeralo veľmi staticky. Jediný problém bol nájsť hudbu alebo nejaký soundtrack, ktorý by tomu dal trošku napätia.

video_recfruit_vitaz_kreativita_bolatonahoda

Opíš nám, čo si prežíval, keď si sa dozvedel, že ty si víťazom RECfruit 2019?

Moje pocity z umiestnenia boli všelijaké. Bol som prekvapený a nemohol som uveriť tomu, ako moje video mohlo vyhrať prvú cenu, a zároveň som bol šťastný, že som prvýkrát vyhral v tom, čomu sa rád venujem. Ceny si neskutočne vážim, hlavne Gopro kameru, pri ktorej mám konečne možnosť natáčať aj pod vodou a viacej také akčnejšie videá, pri ktorých si už nemusím dávať pozor na svoju zrkadlovku.

Má podľa teba takýto druh súťaže na Slovensku zmysel?

Súťaž mi dodala sebavedomie. Vďaka nej som si uvedomil, že mám stále robiť na tom, čo ma baví. Takýto druh projektu určite má zmysel na Slovensku, keďže veľa filmových škôl tu nie je a môže byť trošku zložité sa na ne aj dostať. Takéto súťaže dajú ľuďom možnosť zviditeľniť sa a ukázať svetu svoju tvorbu.