Nemusíš byť filmový fanatik, no napriek tomu určite poznáš mnoho slovenských, hereckých mien. Vieš však o tom, že niektorí z nich svoje nadanie preukázali už aj vo veľmi úspešných zahraničných veľkofilmoch či seriáloch? V článku ti prinášame náš výber hercov a herečiek zo Slovenska, ktorí už získali za svoje výkony rôzne zahraničné ocenenia a reprezentujú našu krajinu na filmovom plátne.

Alexandra Borbély

alexandraborbely-oteleadusi-europskyoskar-herecka

Foto: listal.com

V posledných rokoch je veľmi známou divadelnou a takisto filmovou herečkou Alexandra Borbély, ktorá sa narodila v Nitre. Študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, no neskôr prešla na štúdium herectva v Budapešti. Do povedomia túto herečku maďarského pôvodu dostal film z roku 2017, O tele a duši, v ktorom si Alexandra zahrala jednu z hlavných postáv, mladú a pedantnú kvalitárku mäsa, Máriu, ktorá má strach z telesnej blízkosti. Aj napriek tejto fóbií sa Mária zblíži s telesne hendikepovaným finančným riaditeľom bitúnka Endrem. Film sa zaoberá vzťahom dvoch ľudí, ktorí sa aj napriek svojim vnútorným úzkostiam a rozporom do seba zamilujú. Alexandra si za stvárnenie tejto role v roku 2017 vyslúžila Cenu európskej herečky na European Film Awards ako prvá Slovenka v histórii.

Antónia Lišková

herecka-taliansko-serial-antonialiskova

Foto: TV Markíza

Slovenka narodená v Bojniciach, Antónia Lišková sa po štúdiu farmácie odsťahovala do Talianska, kde sa spočiatku venovala bežným zamestnaniam, ako napríklad čašníctvu. Neskôr sa však uchytila ako modelka a po castingu na divadelnú rolu začala svoju taliansku hereckú kariéru. Hlavnú postavu si zahrala vo filme Riparo (Úkryt), kde sa popasovala s témou spoločensko-kritického vzťahu ako homosexuálna partnerka, no je možné ju zahliadnuť aj vo filmoch s náboženskou tematikou, akým je film Maria di Nazaret (Mária z Nazaretu). Získala nomináciu na taliansku filmovú cenu Donatellov David, a tak sa táto herečka so slovenským pôvodom v súčasnosti radí medzi najväčšie hviezdy talianskeho plátna. Na Slovensku sa presadila len nedávno, a to rolou doktorky Kristíny v seriáli Milenky. Hoci už dlhé roky žije v Ríme, bravúrne tu prejavila svoju multilingválnosť a bezchybne zvládla všetky repliky v slovenskom jazyku.

Marko Igonda

herec-zanepriatelskouliniou-markoigonda-slovenskyherec

Foto: pluska.sk

Z mužského zastúpenia na svetovom plátne uspel aj tento rodák zo Žiliny. Marko Igonda študoval reštaurátorstvo v Kremnici, no po návrate z USA sa chopil štúdia na VŠMÚ v Bratislave, po absolvovaní ktorej sa stal členom Slovenského národného divadla. Čoskoro sa presadil aj na území Česka, ako v Národnom divadle, tak aj vo filme. Medzi snímky zahraničnej produkcie, v ktorých sa Marko objavil patrí vojnový film Za nepriateľskou líniou či vedľajšia rola v kultovom filme Hannibal- Zrodenie. Už v roku 2008 reprezentoval Slovensko na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale vo výbere Shooting Stars ako mladý európsky herecký talent.

Vladimír Furdík

vladimirfurdik-herec-hraotrony-hollywood-kaskader

Foto: noizz.aktuality.sk

V súčasnej dobe asi najviac spomínané herecké meno pôsobiace v zahraničí. Vladimír Furdík, medzi kolegami prezývaný aj Furďo či Vlad, sa síce narodil v Bratislave, no jeho hereckú kariéru naštartoval až za ,,veľkou mlákou“. K filmu sa dostal veľmi netradičným spôsobom. Pôsobil totiž v jazdeckom oddiele, ktorý zabezpečoval kone pre filmové produkcie. Furdík je v Hollywoode známy najmä ako kaskadér. Vďaka jeho skúsenostiam s jazdou na koni či starými bojovými umeniami sa dokázal presadiť v známych filmoch (Tristan a Isolda, Vojnový Kôň). Svoje kaskadérske schopnosti ukázal ako dablér Daniela Craiga v bondovke Skyfall, avšak práve spomínaná znalosť starých bojových umení ho dostala do jeho doposiaľ najväčšej filmovej role. V mega úspešnom seriáli Hra o tróny spočiatku trénoval hercov pre bojové scény. Režiséri si ho však všimli a pridelili mu rolu hlavného záporáka- nočného kráľa.

Predstavili sme ti talentovaných Slovákov, ktorí sa vďaka svojmu talentu objavili v zahraničných snímkach. Ak sa však nato pozrieme z opačnej strany, najmä v Amerike žijú veľké herecké mená, ktoré pozná snáď celý svet a len málokto tuší, že ich rodné korene siahajú do našej malebnej krajiny. Staršia generácia hollywoodskych hercov má príbuzných pochádzajúcich zo Slovenska, ako napríklad Tony Curtis a Paul Newman. Skôr, ale asi budeš poznať herečky Jessicu Biel či Angelinu Jolie, ktorej pradedko sa volal Juraj a pochádzal z Košíc! ?