Ak si ten typ videomakera, ktorý okrem točenia rád cestuje a popritom získava nové poznatky, tento článok je pre teba ako stvorený. Vybrali sme pre teba 5 múzeí, ktoré ťa uchvátia práve typom umenia, ktoré v sebe skrývajú. Pre jednoduchší prístup sme takisto pridali otváraciu dobu či cenu vstupeniek, s ktorými počas svojho výletu musíš počítať. Poď si prezrieť, kam všade môžeš vyraziť za filmovou históriou a vstúpiť tak do tohto magického sveta techniky, postáv a ich príbehov.

Národné filmové múzeum v Prahe NAFILM

Ako prvú možnosť sme, samozrejme, vybrali múzeum, ktoré sa nachádza hneď u našich českých susedov. NAFILM ponúka interaktívne prepojenie poznatkov a zábavy pre všetky generácie. Počas prehliadky sa dozvieš, ako film funguje a takisto spoznáš jeho históriu. Tá je prepojená s múzejnými inštaláciami.

muzeum_nafilm_cesko_film

Zdroj obrázka: nafilm.org

Mnohé exponáty, ktoré tu uvidíš, sú originály vyrobené len pre účely tohto priestoru a čo viac, môžeš nimi manipulovať a takto získať skúsenosti.

Veľmi zaujímavá je určite 33 mm premietačka, na ktorej je možné si premietnuť film ako v minulosti alebo ruchové štúdio, kde si môžeš vytvoriť vlastnú zvukovú nahrávku.

filmy_muzem_obrazy

Zdroj obrázka: nafilm.org

V laboratóriu lekára Jána Evangelistu Purkyně sa ti ponúka možnosť experimentovať s vlastným zrakom a v závere návštevy si môžeš ako suvenír odniesť tebou natočený animovaný film.

Otváracia doba: utorok až nedeľa 13:00 – 19:00

Cena vstupenky:
základná 160 Kč (6,35 €)
študent 130 Kč (5,16 €)

Österreichisches Filmmuseum v Rakúsku

Toto filmové múzeum, ktoré je od nás „na skok“, bolo pôvodne založené len ako nezisková organizácia, ktorej sa v priebehu jej vývoja ujala medzinárodná filmová organizácia Fédération Internationale des Archives du Film (FIAF). Za svoj hlavný cieľ už od otvorenia považujú práve kvalitné uchovávanie filmových diel a ich verejnú prezentáciu.

muzeum_rakusko_film

Zdroj obrázka: wikipedia.org

Medzi zaujímavosti múzea patrí premietacia miestnosť s tmavým dizajnom, ktorú tu k 25. výročiu otvorenia v roku 1989 dal zhotoviť jeden zo zakladateľov, Peter Kubelka (znie to dosť slovensky, však?). Divákom umožňuje maximálne zamerať svoju pozornosť na premietaný film.
V ďalších rokoch sa múzeu podarilo kompletne zrekonštruovať a rozšíriť zvukový a projekčný systém, takže máš možnosť vidieť zreprodukované nielen súčasné, ale aj vcelku historické audiovizuálne diela.

muzeum_rakusko_film

Zdroj obrázka: wien.info

Múzeum získalo do zbierky klasiku medzinárodného filmu, avantgardných filmov, historických filmových dokumentov či propagandistických filmov a reklám. V súčasnosti okrem neustále sa rozširujúcej výstavy vedie aj rôzne edukačné programy, ktoré pomáhajú fanúšikom filmu načerpať nové poznatky a inšpiráciu.

Otváracia doba:
pondelok až štvrtok 10:00 – 18:00
piatok 10:00 – 13:00

Naša rada však znie, vopred si na ich webovej stránke pozrieť kalendár podujatí a výstav, pretože sa otváracia doba môže líšiť aj v závislosti od programu a obdobia v roku.

Cena vstupenky: závisí od tebou vybraného premietania či podujatia (opäť hľadaj v ich kalendári)

Deutsche Kinemathek v Berlíne

Na tretiu, k nám najbližšiu možnosť návštevy filmového múzea, sme sa pozreli na to nachádzajúce sa v Nemecku.
Stála expozícia múzea Deutsche Kinemathek sa zameriava na dve jej definujúce médiá – film a televíziu. Výstava o histórii filmu sa pohybuje od reklamy z novín z roku 1895, v ktorej sa vyzdvihuje filmový program Wintergarten, až po výstavy predstavujúce najnovších príjemcov nemeckej filmovej ceny Deutscher Filmpreis. Okrem vývoja nemeckej filmovej histórie dáva vedenie múzea dôraz na medzinárodné vzťahy – predovšetkým s Hollywoodom.

Zdroj obrázka: deutsche-kinemathek.de

V osobitej miestnosti spoznáš úspechy a osudy filmových profesionálov, ktorých vyhnali nacionálni socialisti. Stála expozícia teda nadväzuje na vzťahy medzi históriou týchto médií, kultúrou a spoločnosťou, ako aj významnými politickými udalosťami v histórii Nemecka.
Počas prehliadky prechádzaš jednotlivými obdobiami, kedy bola filmová tvorba „na voľnej nohe“ a obdobiami politického útlaku, ktorý mal na kinematografiu významný vplyv.

nemecko_muzeum_film

Zdroj obrázka: planforgermany.com

Všetky tieto informácie sa týkajú spomínanej stálej expozície múzea. To však na svojom webe zverejňuje aj denný „extra“ program či plánované eventy. Pokiaľ sa sem budeš baliť na výlet, oplatí sa prezrieť si nadchádzajúce špeciálne výstavy, ktoré sú vždy zamerané na inú tému z oblasti kinematografie.

Otváracia doba:
pondelok a streda 10:00 – 18:00
utorok zatvorené
štvrtok 10:00 – 20:00

Cena vstupenky:
základná 8 €
študent 5 €

La Cinémathèque française v Paríži

Múzeum nachádzajúce sa v meste lásky ponúka svojim návštevníkom objavovanie dedičstva, ktoré v sebe zahŕňa históriu kina až po súčasnosť. V prestížnej zbierke kamier ilustrujúcich vznik kinematografie sa ukrývajú skvosty, ktoré sa nedajú zohnať nikde vo svete, a to teda je niečo!

muzeum_pariz_film_recfruit

Zdroj obrázka: cultival.pro

V tomto múzeu nájdeš aj mýtické kostýmy, šaty hollywoodskych hviezd, fotoaparáty, projektory, fotografie a rukopisy, ktoré tvoria pravdepodobne najstaršiu zbierku na svete. Je to tak práve vďaka priekopníkom kinematografických predmetov, ktorí zbierku múzea neustále obohacujú. Súčasťou výstavy sa stali aj rôzne kultové predmety, medzi ktoré s istotou môžeme zaradiť robota Metropolis či Einsteinove rukopisy.

muzeum_film_filmovemuzeum_recfruit_sutaz

Zdroj obrázka: get10things.com

Zaujímavosťou je spomínané pribúdanie nových predmetov do múzea. Počas stálej výstavy sa ich tam nachádza celkovo 600, no pravidelne sa koná striedanie diel, a tak môžeš mať aj pri opakovanej návšteve pocit, že si v múzeum Cinémathèque po prvýkrát.

Otváracia doba:
pondelok 12:00 – 19:00
utorok zavreté
streda až nedeľa 12:00 – 19:00

Cena vstupenky:
základná 5 €
18 – 25 rokov 4 €
6 – 17 rokov 2,50 €

The Cinema Museum v Londýne

V hlavnom meste Anglicka sa takisto nachádza filmové múzeum, ktoré sme právom zaradili do tohto článku.
The Cinema Museum je situované v krásnej historickej časti Londýna – Kennington. Ponúka jedinečnú zbierku artefaktov, pamätných predmetov a zariadení, ktoré zachovávajú históriu a majestátnosť filmu od 90. rokov minulého storočia až po súčasnosť.

anglicko_muzeum_film

Zdroj obrázka: visitlondon.com

Rovnako ako predošlé, aj toto múzeum ti poskytne informácie o tom, ako sa kinematografia v jednotlivých obdobiach menila. Veľmi zaujímavým však pre teba môže byť fakt, že nejde o hocijakú budovu, ale práve o pracovný dom, do ktorého sa kedysi ako dieťa prisťahoval herec a komik Charlie Chaplin.

muzeum_anglickemuzeum_film

Zdroj obrázka: edition.cnn.com

Ohľadom vstupného nie sú na internetovej stránke zverejnené konkrétne ceny, no v informáciách pre návštevníkov upozorňujú, že nakoľko múzeum nie je podporované a funguje na báze dobrovoľníctva, vstup doň je možný len so sprievodcom alebo v rámci účasti na podujatí. Určite ti odporúčame pozrieť si v prípade návštevy tohto „filmového domu“ konkrétne dni a časy s prehliadkami, ktoré zverejňujú na svojom webe vždy na mesiac dopredu.

 

Hoci sa na našom území momentálne nenachádza filmové múzeum takých rozmerov ako v zahraničí, aj my môžeme byť hrdí na snahu niektorých Slovákov takúto zbierku vytvoriť. Za zmienku rozhodne stojí expozícia zhotovená bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej

Vďaka nemu a jeho otcovi Aloisovi máme na Slovensku malú, no hodnotnú zbierku kinematografickej techniky. V ich rodnom meste Medzev neďaleko Košíc spoločne vytvorili unikátnu výstavu kinematografických predmetov a iných zobrazovacích foriem.
Stála expozícia je rozdelená do niekoľkých častí. Vidieť tu môžeš starodávne filmovacie kamery, filmové projektory, fotografické prístroje a dokonca aj predmety z oblasti kováčstva a hámorníctva.

Otváracia doba: utorok až sobota 10:00 – 15:00

Cena vstupenky:
základná 1,5 €
zľavnená 1 €

muzeum_slovensko_schuster_film_kinematografia

Zdroj obrázka: medzev.info

Na záver za zmienku stojí aj osobná kinematografická zbierka doc. Antona Szomolányiho, ktorý na Paneurópskej vysokej škole vedie Ústav dizajnu médií. Pokiaľ teda niekde uvidíš jeho meno, môžeš sa takisto tešiť na kus filmovej histórie.
Rovnako zaujímavá by pre teba mohla byť aj zbierka fotografií zachytávajúcich atmosféru a premeny Tatier. Umenie ľudí, ktorí sa venovali filmu a fotografii prevažne v prostredí našich krásnych hôr, nájdeš v Múzeu tatranskej kinematografie a fotografie v Starom Smokovci 🙂