Farba patrí neodmysliteľne k nášmu vnímaniu sveta, je niečím prirodzeným a nenahraditeľným. Farby sú často nositeľmi mnohých informácií o veciach, s ktorými sa vo svete stretávame. Samotná farba vecí často o nich prezrádza oveľa viac, ako si sami uvedomujeme. Napríklad blankytná obloha je pre nás jasným znakom pekného a pokojného počasia, žltá a červená farba ovocia nám čo-to prezrádza o jeho zrelosti.

Farby majú schopnosť ovplyvniť naše správanie. Často prostredníctvom nich vyjadrujeme svoje najvnútornejšie pocity, stavy a očakávania.  

Farby nás sprevádzajú životom. Ovplyvňujú naše pocity, nálady a možno aj názory. Napriek tomu nie sú farby a ich vnímanie k životu vždy potrebné, no zároveň to neznamená, že sú zbytočné. Pre filmového umelca i jeho diváka je farba príťažlivá tým, že farebný obraz v porovnaní s monochromatickým je bohatšou pastvou pre oči. 

Farba predstavuje vzťah. Vzťah medzi predmetom a pozorovateľom, medzi predmetom a smerom lúčov, ktoré ho osvetľujú, medzi látkou, z ktorej je predmet vytvorený, a vlhkosťou, ktorá je vo vzduchu. Farba je vzťah medzi predmetom a psychologickým stavom pozorovateľa v tom zmysle, že obidva na seba vzájomne pôsobia. 

Do 70. rokov pretrvávala teória, že čiernobiely film je úprimnejší a esteticky vhodnejší ako film farebný. Na druhej strane nám ale ponúka podstatne menej vizuálnych informácií. Vo farebnom filme sme práve vďaka farbám  viac zatiahnutí do deja, dialógov a psychológie filmového pôžitku.  

Farba vo filme

Zdroj obrázka: highlandernews.org

Farba, ktorú divák vo filme vidí, nie je náhodná, zjednodušuje zložité príbehy a vyvoláva v divákovi emócie. Tvorcovia s farbami dôsledne pracujú, a ich jednotlivé využitie vo filme ovplyvní náš filmový zážitok, aj keď si to možno neuvedomujeme. A filmári sa zhodujú: je lepšie, ak si to neuvedomujeme a ostáva to na podvedomej úrovni.  

 

ŽLTÁ

Farba, ktorá pôsobí harmonicky, evokuje radosť, nádej, optimizmus, povzbudzuje, prináša uvoľnenie. Výborne pôsobí na stenách proti depresiám a zlej nálade. Zlepšuje náladu, podporuje pamäť, dodáva energiu a zvyšuje aktivitu. Je tiež farbou sily a moci, vzbudzuje rešpekt, je spájaná s vodcovskými osobnosťami. Táto farba zvyšuje hladinu adrenalínu. 

Žltá

ORANŽOVÁ

Jto farba slávnostná, ktorá vyvoláva pocit radosti. Jtiež spájaná s predstavou slnka, tepla, bohatstva, zlata, reprezentuje energiu, vzrušenie ale aj kreativitu, nabáda kakcii. 

Oranžová

ZELENÁ

Je farbou prírodyje jediná, ktorá bez ovplyvnenia zasahuje mozog, pretože dopadá priamo na sietnicu oka. Zelená je upokojujúca, znižuje frekvenciu tepu, dáva nám pocit bezpečia a nádeje, symbolizuje zdravie, vitalitu, relax a tiež peniaze. Je to farba istoty a spokojnosti. 

MODRÁ

Je farbou hĺbky, rozjímania ale aj smútku a melanchólie, spája sa s vodou, nebom, chladom, profesionalitou, spoľahlivosťou, bezpečím. Patrí k najobľúbenejším farbám a pohľad na ňu vyvoláva v mozgu 11 utišujúcich hormónov, upokojuje, uvoľňuje. Modrá reprezentuje urodzenosť a tradície. 

Modrá

ČERVENÁ

Je to farba teplá, pôsobí sexuálne, eroticky, vzrušujúco a energicky. Je to farba moci, spája sa s predstavami ohňa, krvi, lásky, nebezpečia, predstavuje tiež vznešenosť, spravodlivosť ale tiež agresiu, provokáciu anásilie. Červená reprezentuje vodcovstvo. 

Červená

RUŽOVÁ

Je to červená, rozriedená bielou, a tým zbavená svojej agresivity. Je hravá, sladká a priateľská. Predstavuje citlivosť, nežnosť, jemnosť, krehkosť, nostalgiu, sentiment, romantiku a vernosť. 

Ružová

FIALOVÁ

Od antiky je spájaná s kráľovskou a cisárskou mocou. Je to farba, ktorá symbolizuje duchovno, spiritualitu, magickosť, sofistikovanosť, úspech ispravodlivosť. Vo fialovej sa spája pokoj, dôstojnosť a múdrosť farby modrej a dynamika, vášeň a energia farby červenej (záleží na konkrétnom odtieni fialovej). 

Fialová

HNEDÁ

Reprezentuje tradície, vidiek, drevo, prirodzenosť, stálosť, spája sa s predstavou istoty a poriadku. Hnedá farba predstavuje teplo domova, rodinu a deti. Je neformálna, priateľská, stabilná, pôsobí spoľahlivo a dôveryhodne. 

Hnedá

BIELA

Reprezentuje nevinnosť, čistotu a mier, tiež rafinovanosť, ľahkosť avzdušnosť. Je to farba svetla, ktorá v sebe zahŕňa všetky farebné odtiene, preto je nevypočítateľná. Človek, ktorý nosí bielu, môže byť čistý, seriózny a dôveryhodný ale tiež poriadne zlý a zákerný. Je to farba rozumová, ten, čo ju uprednostňuje v šatníku, presne vie, čo robí, kam smeruje, a čo chce dosiahnuť.  

Biela

ČIERNA

Je to farba silná, mocná, vzbudzuje autoritu, osobitosť, konzervatívnosť, formálnosť, eleganciu ištýl. Čierna  je spájaná s negativitou, smrťouzlom, mágiou, peklom. Je farbou smútku, depresie a nešťastného obdobia. Čierna všetko pohlcuje, schováva, zmenšuje, preto ju radi nosia ľudia, ktorí nechcú byť videní. 

Čierna

Tak čo, uvedomil si si, akú má farba vo filme (a nie len vňom) magickú silu? Ako dokáže ovplyvniť naše pocity a nálady? Farba vo filme nám vie povedať naozaj mnoho a určuje celú jeho atmosféru. Už vieš, k akej farbe budeš inklinovať ty? 

Zdroje text:

Andrej Démuth – Čo je to farba?

ikaro.sk

coloristsociety.com

nofilmschool.com

digitalsynopsis.com