Svetlo je nevyhnutným predpokladom pre vznik filmu – len svietiace a osvetlené objekty sa môžu stať filmovými objektmi. Osvetlenie je základom vizuálnej estetiky každého filmu. Svetlo je činiteľ, ktorý odhaľuje vzťahy medzi objektmi filmovej scény a priraďuje ich vyššiemu poriadku, čím dielu prepožičiava jednotu a celistvosť.

Vďaka technikám osvetlenia budú tvoje filmy alebo videá vyzerať naozaj filmovo! Správna rovnováha svetla môže vytvoriť ohromujúci vizuál, ktorý upúta diváka, dodá príbehu atmosféru – diváka vtiahne priamo do deja, postavám lepšie vykreslí charakter a výrazne ovplyvní výraz hercovej tváre.

S touto témou úzko súvisí aj práca s farbou, ktorá vo filme interpretuje duševné stavy hrdinov, dokresľuje atmosféru a je neodmysliteľnou súčasťou celkovej skladby diela.

NATURAL LIGHTING

Prirodzené osvetlenie môžeš využiť viacerými spôsobmi:

Interiér  – ak točíš v interiéri, využi miestnosť, ktorá má viacero okien. Svetlo prichádzajúce z okna sa môže odrážať pomocou reflektorov na miesto, kde je to najviac potrebné.

Zlatá hodina – je to čas, kedy sa práve chystá zapadnúť slnko. Najlepším časom pre filmárov je približne hodina pred západom – svetlo dokáže v tejto dobe vytvoriť nádherný vzhľad, ktorý sa ľahko zachytí na kameru. To isté platí pre čas, kedy sa slnko stratí za horizontom.

Prirodzene filtrované svetlo – je samozrejmé, že nie všetky scény sa natáčajú počas západu slnka. Točí sa v rôznych denných i nočných hodinách a existuje mnoho spôsobov, kedy je svetlo prirodzene filtrované a rozptýlené v tvoj prospech. Využi napríklad mraky, ktoré sú prírodný rozptyľovač, a môžeš vďaka nim vytvoriť vizuálne efekty, ktoré by si za iných okolností vyžadovali rozsiahle nastavenie svetla.

Reflektor – ak nemáš reflektory, môžeš si ich vyrobiť napríklad zo slnečníka, na vrch ktorého pripevníš zrkadlá – prirodzené svetlo sa tak môže odrážať všade, kam potrebuješ.

Natural Lighting

Zdroj obrázka: nofilmschool.com

 

3 – POINT LIGHTING

Vďaka tomuto osvetleniu vytvoríš trojrozmerný vzhľad. Docieliš ho tak, že umiestniš tri svetelné zdroje do strategických bodov okolo objektu. Všetky svetlá navzájom majú istý vzťah a to sa nazýva pomer intenzity svetla. Ide o:

KEY LIGHT – primárny bod osvetlenia

FILL LIGHT – výplň oproti kľúčovému svetlu

BACKLIGHT – tretia dimenzia

3 Point Lighting

Zdroj obrázka: martech.zone

HARD LIGHT

Tento druh osvetlenia sa používa na upútanie pozornosti, najmä na objekt. S jeho pomocou môžeš vytvárať tiene s veľmi ostrými hranami alebo ostré čiary. Ide o tvrdý prísun svetla, ktorý je možné vytvoriť priamym lúčom zo zdroja. Príkladom tvrdého osvetlenia je obloha. V jasný a slnečný deň budú tiene veľmi ostré.

Hard Light

Zdroj obrázka: freelancevideocollective.com

SOFT LIGHT

Tento typ svetla je fantastickým zdrojom pre každého filmára. Je charakteristické tým, že jeho tiene majú veľmi mäkké hrany alebo nemajú vôbec definované okraje.  Mäkké osvetlenie je kontrastom k tvrdému, preto najlepším príkladom je obloha v zamračený deň – svetlo je rozptýlené po celom nebi a výsledkom sú veľmi jemné tiene. Pracuje sa s ním oveľa lepšie ako s tvrdým svetlom.

Soft Light

Zdroj obrázka: nofilmschool.com

SIDE LIGHTING

Ide o svetlo, ktoré do scény vstupuje zboku, so zámerom, zvýrazniť osobu alebo predmet. Využiť ho môžeš  na vytvorenie dramatickosti a nálady v danej scéne. Aby si dosiahol toto osvetlenie, budeš potrebovať výrazný kontrast a nízky tón, aby si zvýraznil kontúry svojho objektu. Ak svetlo nie je rozptýlené, môže poskytnúť ostré tiene.

Side light

Zdroj obrázka: gofilmnow.com

MOTIVATED LIGHTING

Ide o techniku, snažiacu sa napodobniť prírodné zdroje svetla. Je teda náhradou za slnečné a mesačné svetlo aj pouličné osvetlenie. Toto osvetlenie sa často používa, keď chceme aby cez okno dopadalo slnečné alebo mesačné svetlo. Samozrejme, nie vždy má filmár šťastie, že v daný okamih dopadajú slnečné / mesačné lúče cez okno v takej miere, aby scéna vyzerala čo najviac realisticky. Vtedy na rad prichádza tento druh osvetlenia.

Motivated light

Zdroj obrázka: fandom.com

BOUNCE LIGHTING

Ide o osvetlenie, ktoré predstavuje doslova odrážanie svetla od silného zdroja svetla smerom k tvojmu objektu alebo scéne, a to pomocou reflektora alebo iného svetlého povrchu, ako sú steny a stropy. Týmto spôsobom vytvoríš väčšiu plochu rovnomerne rozptýleného svetla. Využiť ho vieš na zosilnenie akéhokoľvek druhu osvetlenia filmu.

Bounce Lighting

Zdroj obrázka: nofilmschool.com

Práca so svetlom je naozaj veľmi dôležitá. Tak čo, ktorú techniku vyskúšaš pri natáčaní videa ako prvú?

Zdroje text:

nofilmschool.com

adorama.com

studiobinder.com

beverlyboy.com

premiumbeat.com