V predošlej časti sme ti priniesli prvých 5 tipov od známeho videomakera Mattiho Haapoju, ako čo najlepšie nastaviť svoje zariadenie pre skvelý audiovizuálny výsledok a vyvarovať sa tak nežiaducej podobe nakrútených sekvencií.

Ak už máš prejdené a natrénované všetky body z minulého článku, je čas povedať si niečo o ďalších chybách, ktorých sa začiatočníci častokrát dopúšťajú. Usaď sa pohodlne aj so svojou technikou, študuj a skúšaj.

ŽIADNE SVETLO

Ak už sa vydáš na cestu videomakera či filmára, je pochopiteľné, že zo začiatku budeš potrebovať skutočne veľa techniky a rôznych doplnkov, aby tvoje počiny vyzerali tak, ako majú. Dokonca sa ti môže zdať, že požiadavky (a častokrát aj samotné ceny) sú až priveľmi vysoké. Matti teda odporúča ísť na to celkom jednoducho – využi prirodzené svetlo. Určite ho nájdeš aj vo svojom dome, len sa treba okolo seba rozhliadnuť a vybrať svetlé miesto… hlavne ho použi.

ZLÝ ZVUK

V tomto bode nemáme na mysli to, že nepoužívaš mikrofón (hoci je naozaj veľmi dôležité investovať aj do kvalitného mikrofónu). Skôr ide opäť o zlé nastavenie toho, ktorý možno aj používaš. Občas je totiž nastavenie zvuku v zariadení príliš vysoko alebo, naopak, nízko. Videomaker, akým je Matti, ti preto odporúča nastaviť si audio pred nahrávaním na -12 decibelov.

TRASÚCE SA VIDEO

Problém s rukami, ktorý pozná snáď každý. Občas príde moment, ktorý chceme rýchlo natočiť a popri tom všetkom rýchlom nastavovaní máme vo výsledku roztrasené video. Niektorí videomakeri sa obraňujú tým, že to videám dodáva „raw pocit“ a že pôsobia autenticky, aj keď možno bolo vopred všetko naplánované. Samozrejme, niekedy sa hodia do tvojho počinu aj takéto zábery, no to najvhodnejšie, čo môžeš pre svoju kameru a ruky spraviť, je kúpiť si GorillaPod, Tripod alebo napríklad stabilizátor.

ZLÝ VÝBER HUDBY

Poznáš to. Video alebo krátky film je natočený, no chýba ti tam tá správna hudba. Zrazu ti príde na myseľ tá super vec, čo teraz beží v rádiách a ktorú si tak ideš. Vložíš ju tam a máš pocit, že tvoj počin je dokonalý. Opäť omyl. Ak už si vyberieš, vyberaj takú, ktorá sa hodí k celkovej myšlienke videa a spôsobu točenia. Samozrejme, je veľmi dôležité poznamenať, že následne svoje video upravuješ k danému hudobnému tracku. Nikdy to do piesne nevkladaj len tak, bez úprav. Proste sa prispôsob hudbe. Toľko k upravovaniu hudby, no aby sme opäť nezabudli pripomenúť, v prvom rade musí byť vo videu použitá taká hudba, ktorá spĺňa právne normy. To znamená, že pokiaľ už na nejakú padne tvoja voľba, musíš k nej mať zakúpené autorské práva. Veľkou výhodou je v dnešnej dobe aj existencia rôznych stránok s free hudbou a takúto možnosť ponúka aj samotný YouTube. Preto neváhaj preklikať si na internete všetky možnosti a hlavne si dávaj na zákon ohľadne autorských práv pozor.

ŽIADNY PRÍBEH

Za asi najväčšiu chybu považujú mnohí videomakeri (vrátane Mattiho) a takisto filmári to, že ľudia zabúdajú svojimi videami a filmami hovoriť. Nie je asi nič horšie, ako keď prídeš domov s krásnymi zábermi, no chýba im pointa, príbeh, ktorý by mal diváka zaujať. Naša posledná rada z tejto série preto znie – vopred si naplánuj, o čom ideš točiť.

Možno sa ti zdá, že informácii je na začiatok veľa, no ak sa postupne naučíš s nimi pracovať, tvoje diela dosiahnu iný level a bude sa to páčiť aj ľuďom okolo teba. Ak budeš mať pocit, že ti niečo počas točenia uniklo, neváhaj sa sem alebo do predošlého článku vrátiť. Užitočné tipy ti predsa vždy prídu vhod ?